PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاریخچه کلیسای نتردام


bb
10-04-2008, 09:42
هر نما و سنگی از این بنا های یادگاری
مقدس فقط یک صفحه از تاریخ نیستند
بلکه آنها تاریخ علم وهنرند
.زمان یک معمار است وانسان سازنده آثار آن
ویکتور هوگو

[Only registered and activated users can see links]

غرور گوتیگ بر نتردام حکفرماست از يک پرستشگاه رومن تا يک معبد ژوپير ومبدل به يک کليساي رومي شدن سير تاريخي مکاني است که هم اينک عمارتي در آن واقع شده که همگان به عنوان کليساي جامع نوتردام نام ميبرند که ما حصل اراده مارسيو دسالي براي ساخت يک کليساي جامع به منظور پذيرفتن خيل بيشتري از مردم ميباشدکليسايي که از جانب او وقف مريم باکره شدهر چند که ساخت بنا در سال ۱۱۶۳ ميلادي اغاز شدتقريبا تا ۱۸۰ سال بعد يعني در حدود سال ۱۳۴۵ميلادي به پايان نرسيدساخت در يک دوره جهل صورت گرفت کليساي جامع راوي کتاب مقدس در درگاهش نقاشي هايش وشيشه هاي رنگينش ميباشد.
[Only registered and activated users can see links]


نمای داخل صحن کلیسا


با کامل شدن طبقات در سال ۱۱۸۳ميلادي کار ساخت صحن وسالن ورواق کليسا آغاز شدو در سال ۱۲۰۸ ميلادي تکميل گرديد .
در پي آن برج ها و جبهه غربي در سال۱۲۲۵ تا ۱۲۵۰ ميلادي بنا شد
کار احداث محراب کليسا در سال ۱۲۹۶ ميلادي آغاز ودر سال ۱۳۳۰ پايان يافت.
تقاطع بازويي کليسا در سالهاي ۱۲۵۰-۱۲۶۷ به وسيله جين دچلس ساخته شد.
در اصل منظر داخلی در بسیاری از کلیساهای گوتیک در چهار تراز میباشد و از سه بابی ها بجای دالان های معمولی استفاده میشود .
[Only registered and activated users can see links]دیوار فوقانی شمالی شامل تریبون های سخنرانی و پنجره های بام
[Only registered and activated users can see links]


دیوار سالن کلیسانمای خارجی عمار ت نشان دهنده سبک گوتیگ پیشرفته می باشدمهمترین و قابل ملاحظه ترین خصوصیت آن در برداشتن
تعداد زیادی ستون های کوچک وپنجره هایی با تزیینات و نقش و نگارهای گوتیک است مرتب سازی های عمودی و افقی نمای خارجی و اندازه های با شکوه پنجره های خورشیدی میباشد.
نوتردام دارای تاریخی پر حادثه در طول قرنهاست یکی از مراکزجنگجویان در جنگهای صلیبی محسوب میشد وموزیکهای کر در این کلیسا رشد زیادی داشت.
کلیسای جامع در طول انقلاب فرانسه مانند سایر کلیساهای فرانسه مورد تاراج قرار گرفت .
در بحبوحه انقلاب شهروندان پیکره سنت را که بالای سر در غربی قرار داشت برای ابراز خشم نسبت به پادشاه سرنگون کردند .
[Only registered and activated users can see links]


دیوار صحن نخستین دو طاقنمای جنوبی[Only registered and activated users can see links]


طاقهای سالن کلیسا

مقداری از این پیکره های به یغما رفته در سال ۱۹۷۰ میلادی حدود ۲۰۰سال بعد پیدا شدند بسیاری از گنجینه های کلیسای جامع یا تخریب شدند یا غارت گردیدندفقط ناقوس بزرگ کلیسا ساقط نشد .
انقلابیون در ابتدا کلیسای جامع راوقف مکتب خرد سپس آن را موقوف مکتب (supreme)نمودند انقلابیون پیروز شده مدت ها از داخل کلیسا به عنوان انبار غذا استفاده میکردند.
در طول حکمرانی بناپارت در سرتاسر مراسمهای مذهبی آرزوی اعطای نیروی امپراطور تاجدار میشد و مراسم ازدواج وامپراطوریس شدن ژوزفین در این کلیسا برگزار شد.
در طول قرن ۱۹ میلادی نویسنده معروف ویکتور هوگو وهنرمندانی مانند اینگر توجه همگان را به حالت خطرناک و محتاج به مرمت کلیسا جلب کردندبدین گونه یک هشیاری عمومی نسبت به ارزش هنری کلیسا به وجود آمد.
از آنجا که در قرن ۱۸ میلادی نیو کلاسیکیستها(neoclassicist) آثار عصر میانی را نادیده میگرفتند حتی شیشه های رنگی کلیسا را با شیشه های معمولی عوض کردند در قرن نوزدهم رومانتیکها(romantics)مدت مدیدی با یک دید جدید همراه با تقدیر و قدردانی نسبت به این اثر گرانبها مینگریستند.

در بازسازی کلیساتوسط ویولت که در سال ۱۸۴۴ آغاز و۲۳ سال دوام یافت دوباره سه بابی ها و پنجره بامهای کوچک که در طاقنماهای شرقی طالار کلیساقرار دارندتجدید شد وپیکره های تراشیده شده در سردر غربی که در طول انقلاب فرانسه بصورت بدی تخریب شده بودبازسازی گردید
گذشته از این رساندن زندگی جدید به پنجره های خورشیدی و تندیسها وپیکره ها کار دیگری بود که صورت گرفت.
ویولت با یک پژوهش علمی که با خلاقیت عقاید شخصی خودش همراه شده بود و با مناره های مخروطی نوک تیز یک نمای جدید از ساختمان طراحی کرد .
از اقدامات انجام گرفته دیگردر قرن نوزدهم خارج کردن شهروندان پاریسی از خانه های نا هنجار اطراف کلیسا وتخریب ساختمان ها توسط بارون هایزمن طراح شهری بناپارت بودکه باعث دید بهتری نسبت به عمارت شد

[Only registered and activated users can see links]پنجره بامها[Only registered and activated users can see links]بالای دیوار شمالی[Only registered and activated users can see links]


محراب بنا شده در انتهای شرقی


parsecivil

bb
10-04-2008, 09:42
ويكتور هوگو ([Only registered and activated users can see links]) در مورد نترادم گفته است: هر تصوير و هر سنگ اين بناي تاريخي تنها صفحه‌اي از تاريخ اين كشور نيست بلكه سرگذشت دانش و هنر و... اين كشور است، زمان معمار اين بنا و مردم سازنده آن هستند.
كليساي نتردام كه «بانوي پاريس ([Only registered and activated users can see links])» نام دارد، يكي از بهترين نمونه‌هاي سبك گوتيك ([Only registered and activated users can see links]) محسوب مي‌شود اين كليسا در مكاني قرار دارد كه پيش از اين رومي‌ها ([Only registered and activated users can see links]) در آن معبدي براي پرستش ژوپيتر ساخته بودند.
موريس دي سولي ([Only registered and activated users can see links])، اسقف پاريس تصميم به ساخت كليسايي براي جمعيت رو به افزايش شهر پاريس كرد. با وجود آن كه ساخت اين كليسا از سال 1163 شروع شد ولي تا 180 سال بعد يعني سال 1345 كار آن به اتمام نرسيد. اين بنا كه در عصر بي‌سوادي مردم ساخته شد، بازگو كننده داستان‌هايي از انجيل ([Only registered and activated users can see links]) در آستانه ورودي، نقاشي‌ها و شيشه‌هاي رنگي است.
ظاهر درون اين بنا در اواسط قرن سيزدهم تغيير شكل پيدا كرد، پنجره‌هاي كوچك ديوار خارجي كليسا كه معرف اوايل سبك گوتيك ([Only registered and activated users can see links]) بود جاي خودشان را به پنجره‌هاي بزرگ دادند كه موجب حذف ايوان باريك درون كليسا ([Only registered and activated users can see links]) شد. در آغاز محوطه داخلي كليسا 4 طبقه داشت و ايوان آن نيز يك مدخل ورودي بزرگ دايره‌اي شكل بود. نماي خارجي اين بنا سبك گوتيك داشت.
كليساي نتردام تاريخ پرفراز و نشيبي را از سر گذرانده است. سربازاني كه درگير جنگ صليبي بودند پيش از رفتن به ميدان جنگ در اين مكان دعا مي‌كردند و موسيقي چندآوايي در اين كليسا شكل گرفت. در طول انقلاب فرانسه ([Only registered and activated users can see links])، كليساي نتردام هم همچون ديگر كليساهاي فرانسه غارت شد، اشياي باارزش كليساهاي ديگر هم نابود شدند يا به تاراج رفتند تنها ناقوس‌هاي بزرگ از خطر ذوب شدن در امان ماندند، در طول انقلاب فرانسه از محوطه داخلي كليسا براي انبار غذا استفاده مي‌شد.
در همين مكان بود كه ناپلئون ([Only registered and activated users can see links]) بر اولويت دولت بر كليسا تاكيد كرد و به عنوان امپراتور فرانسه تاجگذاري كرد و جوزفين ([Only registered and activated users can see links]) را ملكه خود خواند.
در طول قرن نوزدهم نويسنده مشهور ويكتور هوگو ([Only registered and activated users can see links]) و هنرمنداني چون اينگرس ([Only registered and activated users can see links]) توجه همكاران را به ارزش هنري اين بنا و وضعيت اسفباري كه در آن قرار داشت جلب كردند. در قرن نوزدهم ارزش اين بناي تاريخي بيشتر مورد توجه قرار گرفت در قرن هجدهم حتي شيشه‌هاي رنگي منقوش اين كليسا با شيشه‌هاي معمولي عوض شدند.
بازسازي اين كليسا كه از سال 1844 شروع شد 23 سال به طول انجاميد در طول حكومت انقلابي مستقر در پاريس (از 18 تا 21 مارس 1871) اين كليسا به آتش كشيده شد، به هر حال آن چه امروز نظر همگان را به سوي نتردام جلب مي‌كند، هنر به كار رفته در اين كليساست و نه تاريخچه آن.
فضاي دروني نتردام با ستون‌هاي بلند و سبك خاصي كه در آن به كار رفته بسيار منحصر به فرد است حضور 6000 نفر را براي عبارت در خود دارد.
در سال 1768 جغرافي‌دانان تصميم گرفتند همه مسافت‌ها را در فرانسه بر اساس موقعيت نتردام اندازه‌گيري كنند. 176 سال بعد وقتي پاريس در جنگ جهاني دوم ([Only registered and activated users can see links]) آزاد شد، ژنرال دوگل بعد از بازگشتش براي شركت در مراسم شكرگزاري به كليسا آمد. از بسياري جهات نتردام هميشه مركز فرانسه بوده است.
در سال 1991 يك برنامه 10 ساله حفظ و احياي اين بنا طرح‌ريزي شد. براي ديدن بخش‌هاي بالايي كليسا و يا رودخانه سن پاريس بايد 387 طبقه به بالاي اين برج رفت. زنگ 13 تني كليساي نتردام در برج جنوبي آن قرار دارد كه بر حسب موقعيت‌هاي خاص به صدا درمي‌آيد. در جلوي نتردام ميداني قرار داشت كه تا اواسط دهه 60 با خانه‌هاي قرون وسطايي محصور شده بود و همين امر موجب مي‌شد كه كليسا از تمامي جهات به خوبي ديده نشود. بعد از تخريب ساختمان‌ها، باستان‌شناسان آثار فرانسوي ـ رومانيايي مربوط به زندگي در قرن نوزدهم را كشف كردند.
اكنون كليساي نتردام يكي از اصلي‌ترين مراكز گردشگري در پاريس محسوب مي‌شود كه سالانه تعداد زيادي از گردشگران با مذهب و مليت‌هاي مختلف از آن ديدن مي‌كنند.


wikipedia