Warning: Illegal string offset 'userid' in [path]/includes/functions.php on line 509

Warning: Illegal string offset 'userid' in [path]/includes/functions.php on line 512

Warning: Illegal string offset 'membergroupids' in [path]/includes/functions.php on line 441

Warning: Illegal string offset 'membergroupids' in [path]/includes/functions.php on line 443

Warning: Illegal string offset 'usergroupid' in [path]/includes/functions.php on line 452

Warning: Illegal string offset 'usergroupid' in [path]/includes/functions.php on line 518

Warning: Illegal string offset 'userid' in [path]/includes/functions.php on line 518
نکاتي در مورد انواع سردردها
شما عضو بهترین نیستید, جهت استفاه از امکانات بیشتر ثبت نام کنید.    
بهترین انجمن،انجمن های نرم افزار،بازی ،سخت افزار،موبایل،فیلم،دانلود،ورزشی،علمی،تفریحی  

بازگشت   بهترین انجمن،انجمن های نرم افزار،بازی ،سخت افزار،موبایل،فیلم،دانلود،ورزشی،علمی،تفریحی > علمی > علوم بالینی > توصیه ها و نکات بهداشتی و ایمنی

توصیه ها و نکات بهداشتی و ایمنی توصیه ها و نکات بهداشتی و ایمنی

تبلیغات
ثبت نام سریع
براي استفاده از تمامي امكانات پي سي لردز و دانلود مطالب و شركت كردن در مباحث در كمتر از يك دقيقه ثبت نام نماييد

نام کاربری رمز عبور تكرار رمز عبور ایمیل تکرار ایمیل
Birthday:      
سوال تصادفی
  قوانين انجمن را قبول ميكنم 

ارسال موضوع جدیدپاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-28-2008, 12:24   #1
1350
 
1350 آواتار ها
 

تاریخ عضویت: May 2008
محل سکونت: همدان
نوشته ها: 143
تعداد تشکر (از کاربران دیگر): 112
تشکر شده 190 بار برای 113 ارسال برتر
1350 به AIM ارسال پیام 1350 به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض سردردها

سردردها


نسخه شماره 1 :اگر عقب سر به تنهایی درد گرفت از رطوبت است و بلغم زیاد شده و عقب سر را به فشار انداخته و درد ایجاد شده ، لذا معالجات آن بدین قسم است :
1- زنبان 5 گرم ، بادیان 5 گرم ، زیره سیاه 5 گرم ، زیره سبز 5 گرم ، نبات 5 گرم نرم بسایند قائوت شود روزی 3 قاشق غذاخوری صبح و ظهر و عصر میل نمایند .
2- قسم دیگر : سر را با گلاب بشویند و دم کرده مرزنجوش را به بینی بچکانند .
3- قسم دیگر : قهوه را با دارچین دم نموده با نبات مانند چای دو فنجان میل کنند .
4- قسم دیگر : استوخودوس و مرزنجوش و بادرنجبویه را از هرکدام یک مثقال مخلوط نموده بجوشانید ، صبح ناشتا میل نمایید نافع است .
5- قسم دیگر : سیاه دانه را 20 گرم با 80 گرم عسل مخلوط نموده صبح ناشتا روزی یک قاشق غذاخوری میل کند .
ب : اگر جلو سر ، درد نماید سه حال دارد یا در اثر سرماخوردگی است یا به علت تنبلی کبد و کلیه و یا به سبب رطوبت و تجمع بلغم و سرد شدن معده .
ابتدا قدری نمک طعام را با آب خمیر نموده به کف دو ÷ا و کف دو دست ببندند مانند خمیر و یا حنا که بدست می بندند تنها فقط باید در گودی کف پا و گودی کف دست بگذارند .
اگر مختصری آثار بهبود حاصل شد مقدار مساوی با هم عسل و سیاه تخمه مخلوط نموده میل کند و نهار همان روز آش گل سرخ میل نماید .
ولی اگر سردرد شدت نمود نمکها را از کف دست و پا پاک نموده قدری آبغوره به پیشانی بمالند و مقدار دو لیوان آب انار میل نموده و 50 گرم عناب را نیم کوب نموده و بجوشانند در پارچه ای صاف نموده میل کند . و مقدار کمی گرد غوره را خمیر نموده به پیشانی ببندند فوری تخفیف درد معلوم گردد و تا چند روز روزی 3 مرتبه این دستور را عمل نمایند و آن عمل چنین است که :
1- مقدار کمی گشنیز تازه را بکوبند و آب آنرا با مختصری سرکه مخلوط نموده با قطره چکان روزی سه مرتبه صبح و ظهر و شب هر مرتبه دو قطره در بینی ها بچکانند .
2- دستور دیگر : تاجریزی خبازی : را در آتش ریخته و پارچه ای روی سر انداخته دود آن را استنشاق نموده و سر و کله خود را پیچیده که بعداً باد و سرما نخورد .
3- دستور دیگر : تاجریزی را با تخم گشنیز به مقدار مساوی بجوشانند و صاف نموده با شکر سفد میل کنند نافع اقسام سردردها می باشد .
ج : سردرد اگر از ضعف باشد :
1- باید قدری نشاسته گندم را خمیر نموده به پیشانی ببندند .
2- قسم دیگر : برگ شنبلیله را خشک نموده با سیاه تخمه روی نان در موقع پختن بپاشند و بپزند که در داخل تنور بر روی نان بو داده شود و آن را میل کنند نافع است .
3- قسم دیگر : مورد و آرد نخود و عسل را خمیر نموده با زرده تخم مرغ به سر ببندند مفید است .
4- قسم دیگر : رنگ نساییده را با روناس سائیده و گل سرخ سائیده مخلوط نموده با گلاب خمیر نمایند و به سر ببندند و پس از 24 ساعت بشویند و بعد از آنکه سر خشک شد با روغن زیتون سر را مالش ماساژ : داده بسیار مفید است .
د : سردرد اگر از خون نرسیدن به مغز و بی بنیه گی باشد باید :
1- تخم شربتی و تخم بالنگو و فرنچ مشک از هر کدام به مقدار مساوی تهیه نموده کاملاً پاک نموده کهخاک و شن ریزه در آن نباشد و گلاب و عرق بید مشک از هر کدام 5سیر : و شکر به مقدار کافی با تخمه جات مخلوط نموده میل کند در چنین مورد حنا به سر بستن بسیار نافع است.
2- نسخه شماره دیگر : خوردن کرفس ، کنگر ، ریواس ، جعفری ، شنگ کوهی برای ضعف سر بسیار مفید است . اگر بتواند از مغز گوسفند خوراک میل کند برای ضعف مغز کمک مؤثری است .
3- نسخه شماره دیگر : هر سه ساعت به سه ساعت در رختخواب رفته در محیط کاملاً آرام و ساکتی دراز شود و خود را آماده خواب نموده اگر هم نتواند بخوابد بسیار بسیار مفید است . اگر در چند روز این عمل را تکرار کند کمک مؤثری بخود نموده ولی باید زیر سرش را کوتاه نماید که خون به آسانی به مغز برسد .
هـ : سردرد اگر از شدت فشار کار و خستگی باشد باید :
1- در هر ساعت تقریباً در حدود پانزده دقیقه چشمهای خود را بر روی هم گذارده و با کسی صحبت نکرده و آرام و ساکت بنشیند و بعد دو دست را از رانها به زانوی خود به سمت بالا دراز نموده و در حین عمل نفسهای عمیق بکشد . ریه که از هوای جدید تازهپر شود سر ساکت می گردد و قدری پیشانی و سر و گوش خود را مالش دهد .
2- نسخه شماره دیگر : یک قاشق قهوه بو داده سابیده را با 3 قاشق شکر مخلوط نموده در آب جوش حل نموده میل کند .
3- نسخه شماره دیگر : یک فنجان کاکائو میل نماید .
و : اگر سردرد از سرماخوردگی باشد :
1-باید قبلاً سر را با آب جوش سماور بخور داد و بعد با شال کرک و پشمی بست و مخصوصاً پیشانی باید بسته شود .
2- نسخه شماره دیگر : مقدار 500 گرم کاه گندم را در آب بریزد و بر روی بخاری یا چراغ گذارد تا جوش آید و بعد پارچه ضخیم بر سر و روی خود بکشد و سر را با آن بخور کاه کاملاً بخور دهد که سر و گوش و پیشانی کاملاً عرق نماید بعد سر را پیچیده در کناری بنشیند تا عرق خشک گردد . این عمل برای سرماخوردگی و زکام و باد در دماغ بسیار مفید است .
3- نسخه شماره دیگر : برگ اکالیپتوس و برگ تیول و تخم گشنیز و گل بابونه از هرکدام به مقدار مساوی در آب ریخته بجوشانند و سر را با آن بخور دهند .
4- نسخه شماره دیگر : تخته آهن مانند خاک انداز یا مثلاً گاوآهن که در کوزه آهنگری می گذارند ، در آتش بگذارند تا خوب قرمز گداخته : گردد بعد ظرف آب سردی حاضر نموده پارچه ضخیم و بزرگی به سر و روی خود بکشند و آن آهن را در آب سرد فرو برند که بخور ایجاد شود آن بخور آهن برای سرماخوردگی و ضعف سر و چرک زیر پیشانی که در اثر سرماخوردگی ایجاد شود بسیار مفید است .
5- نسخه شماره دیگر : قهوه خام ، پوسته خشخاش ، گل بابونه را بجوشانند و بخور داده و آب آنرا میل کنند .
6- نسخه شماره دیگر : پیشانی را با روغن ویکس ماساپ دهند نافع است .
ز : سردرد اگر از گرمازدگی باشد :
1- سکنجبین با یخ میل نموده بعداً سر را بتراشند و کیسه آب یخ بر روی سر بگذارند نافع است .
2- نسخه شماره دیگر : گل بنفشه خالص 4 مثقال با یخ در طرفی ریخته ، آنقدر مالش دهند که یخ آب شده با بنفشه ممزوج و مخلوط گردد ، بعد یک سیر 75 گرم : شکر قرمز شکر سرخ : که شکر مازندران هم نام دارد با آب گرم حل نموده در داخل آن آب بنفشه نموده میل کنند که این عمل را بنفشه کاسه مال می گویند . پس از میل نمودن سر بکلی ساکت و گرمازدگی مرتفع می گردد .
3- نسخه شماره دیگر : مقداری برگ تازه درخت بید را بکوبند و خمیر آنرا مانند حنا به سر ببندند نافع است .
4- نسخه شماره دیگر : پاهای شخص گرمازده را در آب رونده قنات یا چاه که خنک باشد بگذارند ، پس از چند دقیقه سردرد مرتفع می گردد .
ح : سردرد اگر از گری÷ باشد :
1- باید سر و گوش را بست و مقداری پشم یا پارچه کرکی داغ نموده بر جلوی سر گذارند و در گوش ها پشم داغ شده قرار دهند که رگهای مویی خون را بتواند بخوبی رد نموده و سر ساکت گردد .
2- نسخه شماره دیگر : روغن بادام تلخ در بینی بچکاند و با برگ بلادن و برگ تیول و برگ اکالیپتوس بخور دهند .
3- نسخه شماره دیگر : زعفران 6 نخود ، هلیله سیاه چهار مثقال نرم بسایند با روغن کنجد خمیر نموده به سردردهای کهنه بمالند شفا یابد .
4- نسخه شماره دیگر : مرزنجوش و بادرمجبویه و استوخودوس و تخم گشنیز و پوست خشخاش از هر کدام به مقدار مساوی بجوشانند ، هم بخور داده و هم آب باقیمانده آنرا صاف و میل کنند .
5- نسخه شماره دیگر : تاجریزی را بجوشانند و سر را با آن بخور داده آب آنرا میل کنند .
6- نسخه شماره دیگر : قهوه خام را با دانه خشخاش و گل بابونه به مقدار مساوی مخلوط نموده بجوشانند و سر را با آن بخور داده و آب آنرا میل کنند .
7- نسخه شماره دیگر : صبر زرد را با پیه بز مخلوط نموده روی آتش گذارده آب شود به پیشانی بمالند .
8- نسخه شماره دیگر : بنفشه و تاجریزی و گل پنیرک و گز علفی و گل کدو و گل نیلوفر و شکر تغار از هر کدام دو مثقال 10 گرم : جوشانیده با پارچه ای صاف نموده آب آنرا میل نمایند.
ط : سردرد اگر در اثر غلبه خون و حرارت باشد ، علامت آن گل انداختن لب ها و برافروختگی صورت و ضربان نبض و یبوست مزاج و سفت و سخت بودن مدفوع و سنگینی سر می باشد :
1- آب گشنیز تازه را با چند قطره سرکه مخلوط نموده و به بینی بچکانند .
2- نسخه شماره دیگر : گرد غوره را خمیر نموده به پیشانی ببندند .
3- نسخه شماره دیگر : بنفشه یک مثقال ، عناب 4 مثقال ، گل پنیرک یک مثقال ، گل خطمی 2 مثقال ، شاه تره یک مثقال ، جوشانده میل کنند .
4- نسخه شماره دیگر : آش تمر و آش آبغوره و آش گوجه میل نمایند و سرکه و ترشی جات بو نمایند .
5- نسخه شماره دیگر : آب پرتقال یک لیوان میل نمایند . به فاصله 2 ساعت آب نارنج 50 گرم میل کند و به فاصله 2 ساعت دیگر 20 گرم آب لیمو را در شربت قند ریخته میل نماید بسیار بسیار مفید است .
6- نسخه شماره دیگر : گل خطمی را با سرکه خمیر نموده به سر ببندد بسیار مفید است .
ی – سردرد اگر از صفرا باشد ، علامت آن شدت حرارت بدن و خشکی لب و تلخی دهان و سرعت نبض و عفونت مدفوع است و بول انسان کدر و ثقیل مشاهده می شود و در مواقع اخراج بول قدری سوزندگی دارد و مجری را ناراحت می کند .
معالجه آن :
1- خنکی ها میل کند مثل خوردن آب انار ، و آب عناب و آب پرتقال و کاهو و عدس و گشنیز و آب غوره و آش جو و آب آلو و آب زرشک و تا چند روزی باید آش های خنک میل کند از قبیل آش آب نارنج ، آش آبغوره ، آش چغندر و گشنیز ، آش تمر هندی ، آش جو و عدس که کاملاً خون صاف شده و حرارت بدن درجه اش کم شود و ادرار صاف و شفاف گردد .
2- نسخه شماره دیگر : طباشیر صدفی را بسایند و صندل سفید را هم بسایند به مقدار مساوی مخلوط نموده در یک استکان عرق بید مخلوط نموده میل کند .
3- نسخه شماره دیگر : سکنجبین را بر شربت تمشک میل نمایند . آلبالو را بجوشانند آب آنرا میل کنند .
4- نسخه شماره دیگر : چهار ترشی که عبارت است از تمر گجرات ، تمر هندی و زرشک و لیمو عمانی سیاه دم نموده بعداً صاف کرده با کمی شیرینی میل کنند .
ک : سردرد اگر از بلغم باشد علامت آن ثقالت و سنگینی سر و کدورت و تیرگی حواس و آب از دهان آمدن و بزاق آب دهن : جمع شدن مختصری دل آشوبه همراه دارد و ترس بودن بوی غذا و سفید بودن رنگ مدفوع .
علاج آن : از راه غذا زودتر به نتیجه می رسد . مایعات میل ننماید ـ آبگوشت طرید ، بد است ـ سبزیجات خام میل ننماید ـ از خوردن حبوبات و پیاز خودداری نماید .
غذاهای خود را از غذاهای حارّ گرم : درجه دو قرار دهد از قبیل کره ، مربا و یا کره و عسل و سرکه شیره ، شوید پلو و مغز گردو با نان و میوه جات از قبیل موز و خربزه و خرما نیز مفید است . آش گل سرخ در روز سوم نافع است و ماهیچه گوسفند را بپزند و قدری زیره سیاه در آن بریزند و میل نمایند . کبوتر و گنجشک را هر کدام ممکن باشد آب پز نموده ، ادویه و زیره داخل نموده میل کنند .
ل ـ سردرد اگر از سودا باشد ، علامت آن ثقل و سر و سنگینی و درد پیشانی و تنگی چشم و بیخوابی و کندی نبض و سفت و سخت عمل نمودن مزاج و تیرگی رنگ مدفوع و صدای داخل گوش و احساس صدا در سر و بی حوصلگی و کم حرفی و از شنیدن حرف ناراحت شدن است .
علاج آن :
1- افتیون را جوشانیده در دماغ بچکانند و یک ته استکان آن را هم میل نمایند .
2- نسخه شماره دیگر : گل قند 12 مثقال میل نمایند بسیار مفید است .
3- نسخه شماره دیگر : خاک شیر ، شکر سرخ ، گز علفی ، ترنجبیل از هر کدام به مقدار مساوی جوشانده تنقیه نماید .
4- نسخه شماره دیگر : صبرزرد در شیر دختر خمیر نموده به پیشانی ببندند و از خوردن میوه های نفاخ و حبوبات و میوه های

هسته دار از قبیل هلو و زردآلو خودداری نماید . چ
5- نسخه شماره دیگر : مطبوخ پخته : مرزنگوش را هم بخور داده و هم مقدار یک ته استکان میل کند و همه تفاله آنرا با روغن زیتون خمیر نموده به سر ببندند بسیار نافع است .
غذا : شیر و نخود آب ماهیچه گوسفند نر و آش کدو ، آش قمری و آش شلغم نافع است .
م – اگر سردرد از سوء هاضمه باشد ، علامت آن خشکی آب و دهان و زبان و عطش ، باید :
1- هلیله سیاه را 30 گرم شش مثقال : قدری نیم کوب نماید و کف لمه نماید یا هلیله را نرم بساید و با دوغ مخلوط نموده میل نماید .
غذا : چلو گشنیز و یا ماست با شکر یا پاچ] گوسفند بدون چربی و یا شیر گاو خوب است .
2ـ نسخه شماره دیگر : آش تمر و یا آش گل سرخ هم غذا و هم دواست و برای رودل و سردرد نافع است .
ن ـ گاهی اگر سردرد علتش نامعلوم باشد :
1- می توان سکنجبین را با آب غوره میل نمود و یا تخم خرفه را شیره بکشند و با آب خیار یعنی خیار تازه را بکوبند و بفشارند که آب خالص آن بدست آمده با تخم خرفه که شیره آنرا گرفته اند مخلوط نموده میل نمایند .
2- نسخه شماره دیگر : ترنجبین 8 مثقال ، شیر خشت 4 مثقال هر دو را شیره کشیده با آب هندوانه میل نموده بسیار نافع است و در سرگیجه اثر خوبی دارد . لیموترش تازه زیاد میل کند .
3- نسخه شماره دیگر : عرق بید و عرق کاسنی از هر کدام 150 گرم ، فرنج مشک ، تخم شربتی ، تخم بالنگو ، از هر کدام 5 گرم با هم مخلوط نموده قدری شکر سفید در آن داخل نموده میل کنند .
س ـ اگر سردرد از گاز نفت و بوی زغال و حمام و کرسی و بخاری و گاز کربنیک باشد ، باید ترشی بو کند و سرکه دم دماغ ببرد و به دم بینی سرکه بمالد و قهره نرم را با سرکه خمیر نموده به پیشانی بمالد و ببندد و در هوای آزاد قدم بزند و خوردن آب انار بسیار نافع است . « تمام اینها از کتاب نسخه شماره عطار است »
نسخه شماره 2 : دو عدد برگ سوسنبر را در یک لیتر آب جوش دم کنید تا 12 دقیقه بماند . سپس آنرا صاف کنید و با عسل شیرین کنید و روزانه چهار فنجان از آنرا بنوشید . « طب المفید»
نسخه شماره 3 :ویلیام تورنز گیاه شناس معروف می گوید : من عقیده دارم هرکس گلهای اسطوخودوس را در کلاه بریزد و آنرا روی سر بگذارد تمام امراض سردد و حتی اگر سرماخوردگی باشد برطرف می شود . « طب المفید»
نسخه شماره 4 :خوردن آب برگ چغندر جهت سردرد مفید است . « طب المفید»
نسخه شماره 5 :خوردن سنجد دردسر را تسکین می دهد « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی »
نسخه شماره 6 : تخم گشنیز را روی آتش مختصری سرح کنید و سپس در هاون خرد نمایید و هنگام سردرد مثل توتون در چپق رخته بکشید بهبود حاصل می شود . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی»
نسخه شماره 7 : کمی گشنیز را خرد کرده و بجوشانند بعد بخار آنرا به بینی خود بخور کنند ، سردرد زایل می شود . « طب المفید »
نسخه شماره 8 : بو کردن ریحان کوهی سردرد مفید است . « طب المفید »

نسخه شماره 9 : 20 تا 50 گرم گیاه بادرنجبویه را در یک لیتر آب جوش به مدت چند دقیقه دم کرده ، صبح و ظهر و شب یک فنجان بنوشند . در رفع سردردهای با منشأ عصبانی ، اثر شفا بخش دارد . « گیاه دارویی »
نسخه شماره 10 : خوردن آلو قبل از غذا برای مبتلایان به سردرد و تبهای صفراوی سودمند می باشد . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی »
نسخه شماره 11 : اگر بطور دائم سوسن را بو کنند ، امراض سر را برطرف سازد . « درمان با گیاهان »
نسخه شماره 12 : بوئیدن سیاه دانه جهت سردرد مزمن و باز کردن بینی مفید است . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی »
نسخه شماره 13 : مقدار 12 گرم گل اقاقیا را در یک لیوان آب جوش ، دم کرده قبل از نهار و شام استکان بنوشید.« گیاه درمانی »
نسخه شماره 14 : استنشاق بوی ریحان له کرده برای رفع سردرد مسافرین مفید است .« غذا و شفا»
نسخه شماره 15 : خوردن تخم گشنیز بو داده به مقدار 2 تا 5 گرم درمان کننده سردرد می باشد . « غذا و شفا»
نسخه شماره 16 : اگر شیره اسفناج را با شکر آمیخته کنند و بخورند درد تسکین یابد . « جلد چهارم زشته مرواری »

نسخه شماره 17 : اگر جوشانده عناب را میل نمایند مفید است . « جلد چهارم زشته مرواری»
نسخه شماره 18 : چنانچه تارونه یا غنچه خرما را با مواد جوف آن نیم کوب کرده با هم وزن روغن زیتون مخلوط کرده ، سه چهار روز ، روزی چند بار بهم بزنند تا یکنواخت شود ، داروی خوب جهت معالجه سردرد است . « شناخت خوراکیها »
نسخه شماره 19 : برسی های مختلف نشان داده است که ریشه گیاه یاس چمپا یاسمن چمپا : برای رفع سردرد مصرف می شود . « جلد دوم گیاهان دارویی»
نسخه شماره 20 : دم کرده 20 تا 30 در هزار برگ و سرشاخه گلدار گیاه حب القلب به عنوان رفع سردرد بکار می رود . « جلد دوم گیاهان دارویی»
نسخه شماره 21 : امروزه دم کرده 20 تا 40 در هزار برگ و سرشاخه گلدار گل آفتاب پرست را به مقدار 2 تا 3 فنجان در روز به عنوان رفع سردرد بکار می برند . « جلد دوم گیاهان دارویی»
نسخه شماره 22 : مصرف مقادیر کم فلفل سبز ، اگر توأم با مقوی های تلخ دیگر بکار رود ، در درمان سردردهای یکطرفه بکار برده می شود . « جلد دوم گیاهان دارویی »
نسخه شماره 23 : ضماد پیاز له شده ، اگر در ناحیه پیشانی قرا رداده شود ، سردرد و سردردهای یکطرفه میگرن : را مرتفع می سازد . « جلد سوم گیاهان دارویی»
نسخه شماره 24 : شیره برگهای گیه شبدر را برای معالجه سردردی که در اثر سوء هضم عارض شده باشد استعمال می نمایند .
دستور تهیه : یک یا یک قاشق و نیم از برگهای این گیاه را در یک فنجان آب جوش بریزند و روزانه 1-2 : فنجان آنرا بیاشامند. « درمان با گیاهان»
نسخه شماره 25 : برای معالجه صداع سردرد : پاها را با شیره گرم گل بابونه بطریق زیر شستشو می دهند :
مقدار چهار مشت از گل بابونه را در یک لیتر تا یک لیتر و نیم آب گرم می ریزند و شب قبل از خواب در حالی که داغ باشد آنرا استعمال می نمایند . بعد پاها را خشک می کنند و به وسیله پارچه پشمی آنها را می پوشانند تاعرق کند . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی »
نسخه شماره 26 : آب لیمو دردسر را تسکین داده از بین می برد . « اسرار خوراکیها »
نسخه شماره 27 : چون آجر آب ندیده را زیاد در آتش تابیده در شراب اندازند و تکرار کنند که شراب را جوش آورده بخار نماید و سر بر روی آن گرفته ، بخور بدهند سردردهای کهنه را به غایت مفید و مجرب می باشد . « تحفه حکیم مؤمن »
نسخه شماره 28 : چون یک جزء اسفند را با سی جزء آن شراب انگور بجوشانند تا به یک چهارم رسد و روزی دو استکان ، تا سی روز بخورند جهت رفع سردردهای مزمن بیمانند می باشد . « تحفه حکیم مؤمن»
نسخه شماره 29 : خوردن هر صبح و عصر از پخته باقلی سردرد کهنه را رفع می کند . « تحفه حکیم مؤمن»
نسخه شماره 30 : مقدار 2 تا 4 گرم بارهنگ بصورت دم کرده یا جوشانده ملایم میل شود . « درمان با گیاهان »
نسخه شماره 31 : بیمار مقدار 6 تا 15 گرم اسطوخودوس را در مقداری آب جوشانده ، صبح و ظهر و شب یک استکان با کمی قند میل نماید . « گیاه درمانی »
نسخه شماره 32 : خوردن سعد که به فارسی آن را مشک زمین گویند سردرد شدید را معالجه می کند. « نسخه شماره شفا»
نسخه شماره 33 : گل سرخ خوردنش برای دردسر مفید است « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی »
نسخه شماره 34 : برگ بید درد سر را دفع می کند . مقدار خوراک برگ بید 13 مثقال است البته با شکر بخورند : . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی»
نسخه شماره 35 : خوردن شیرین بیان دردسر را دفع می کند . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی »
نسخه شماره 36 : پیاز عنص پیاز اسقیل : برای درد سر مفید است . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی»
نسخه شماره 37 : اسفناج پخته و غذاهای با اسفناج ترکیب شده ساده یا ترشی دار که با روغن بادام شیرین و با کره تازه گاو پخته شده باشد برای صداع دردسر : نافع است . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی»
نسخه شماره 38 : خوردن بید مشک مسکن صداع سردرد : است . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی »
نسخه شماره 39 : مالیدن مرّمکی جهت دردسر مزمن بکار می رود .« نسخه شماره شفا »
سردرد ـ دوار سر

اگر درد در وسط سر باشد :
الف : پارچه کتان را به روغن گل سرخ و سرکه و یا شیر دختر منظور زنی است که دختر شیر می دهد : تر کنند و بر سر گذارند .
ب : مالیدن پوست نارنج و سرکه بر سر بسیار مفید است .
2- اگر درد در جلو و پیش سر باشد :
باید گلاب و قند و آب لیمو و آب آلو و تمر هندی میل کنند . در ظهر شربتع عناب و گشنیز و شام آش ماش و عدس میل کنند .
3- اگر سردرد همراه با تلخی دهن و زردی رنگ صورت و زردی ادرار باشد :
باید صندل را به آب گشنیز مالیده و گل نیلوفر بو کنند و تمر هندی و آلو بخارا و خیار ترش و شربت نارنج هر کدام فراهم شود میل کند و غذا آش کشک یا آش جو میل کند .
4- اگر پشت سر درد کند و همراه آن رنگ صورت سفید بوده و آب دهان بسییار باشد :
باید مربای هلیله بخورند و آنگاه آب شبت خورده و به حمام برود و یا آب ترب بخورد و قی کند و بعد آب شبت بخورد و حمام برود .
5- اگر سردرد از آفتاب باشد :
باید گل ختمی و لعاب اسفرزه بمالند .
6- اگر سردرد از حمام باشد :
باید شربت غوره یا شربت لیمو میل کنند .
7- اگر سردرد از سرما باشد :
باید مرمکی با روغن زیتون یا کنجد حل کنند و بمالند .
8- برای رفع سردرد شدید :
باید سرکه را داخل قهوه کرده میل کنند .
9- برای رفع سردرد کهنه مزمن :
باید مرمکی را در آب حل کنند و بر سر بمالند .
10- برای دردسر و شقیقه :
باید اکلیل الملک کوبیده را با آب خیس کنند و بمالند .
11- برای دردسری که از آفتاب حادث شده باشد :
سرکه با روغن گل سرخ مفید است .
دستور ساختن روغن گل سرخ : گل سرخ را در آب بجوشانید و بعد صاف کنید سپس آب گل سرخ را در روغن کنجد یا روغن زیتون بقدری بجوشانید که آب تمام شود و روغن گل سرخ بماند .
12- برای درد سر حادّ :
گلاب و بوئیدنش مفید است .
13- برای دردسر مزمن و کهنه :
بوئیدن سیاه دانه ، مفید است .
14- برای دوارسر :
اسفناج با پاچه بره یا بزغاله بپزند و بخورند ، نافع است .
15- برای دفع صداع حاد سردردی که از حرارت زیاد باشد : برگ درخت انگور نافع است . « راهنمای نجات از مرگ مصنوعی »

ویرایش توسط 1350 : 09-28-2008 در ساعت 12:38
1350 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از 1350 برای ارسال مفید تشکر نموده اند:
bb (09-28-2008), PARISA (10-01-2008)

تبلیغات P30lords

ارسال موضوع جدیدپاسخ

علاقه مندی ها (Bookmarks)


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
انتخاب سریع یک انجمن

موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
«« عناوين خبري روزنامه های صبح ایران »» PARISA اخبار 39 09-13-2011 10:56
درباره معصوم بودن امامان bb معارف 45 10-11-2008 19:59
سیر علوم در تمدن ایرانی bb منطق و فلسفه 0 09-28-2008 00:48
جهانی شدن و تأثیر آن بر فرهنگ، دین و اخلاقیات sepideh_248 علوم انسانی 0 09-26-2008 03:17


اکنون ساعت 20:07 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd

تمامی فعالیت های انجمن های این سایت تابع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران میباشد و نشر مطالب آن منوط به اجازه از مدیران سایت یا ذکر لینک مستقیم منبع می باشد .
بهترین , بهترین انجمن های گفتگو ,behtarin